Meddig fogok túlélni egy májátültetés után?
A májátültetés magában foglalja egy olyan máj műtéti eltávolítását, amely már nem működik megfelelően, és egészséges májra vagy egy részre cseréli azt egy donorról.
A legtöbb adományozott máj olyan emberektől származik, akik meghaltak. Regisztrált szervadományozókból vagy olyan emberekből származnak, akiknek a következő rokonai hozzájárulnak ahhoz, hogy donorvá váljanak. Ritkábban a májátültetésben élő donor, gyakran egy barát, családtag vagy idegent vesz részt, akinek a szöveti egyeztetése, és ki adományozza a máj egy szegmensét.
Általában a sebészek csak akkor hajtják végre a májátültetést, ha az összes többi kezelési lehetőséget kizárták. Ennek ellenére a májátültetések a veseátültetések után a második leggyakoribb transzplantációs műtét, amelynek 1988 óta több mint 157 000 -et hajtottak végre az Egyesült Államokban. Azok a műtétek, amelyeket 17 éves vagy annál fiatalabb embereknél végeztek.
Noha a májátültetések jelentős szövődmények kockázatát hordozzák, az eljárás nagy sikerességi arányt mutat. A művelet általában elősegíti a súlyos májbetegségben szenvedő emberek életének megmentését vagy jelentős meghosszabbítását.
Túlélési arány
Számos bonyolult tényező miatt szinte lehetetlen megjósolni az egyén esélyét, hogy sikeres májátültetéssel rendelkezzen, vagy hogy mennyi ideig maradnak fenn később.
A Nemzeti Cukorbetegség, valamint az emésztőrendszeri és vesebetegségek (NIDDK) a következő átlagos túlélési arányát sorolja fel azoknál az embereknél, akiknek májátültetési műtétet végeztek egy elhunyt donorból:
- 86 százalék még mindig él, 1 évvel a műtét után. 20 évvel a műtét után
A bejelentett túlélési arány becslései az felhasznált információk típusától függően változnak, valamint mikor és kiszámításuk szerint.
Bár a májátültetések nagy sikerrel és túlélési arányokkal rendelkeznek, az egyénnek a műtét utáni túlélésének esélye és virágzása a kritikus tényezők keverékétől függ.
A tényezők a következők:
- életkor
- A testtömeg -index (BMI) és a testtömeg fő ingadozásai
- Mennyire egészséges a az ember a műtét előtt van
- Májielégtelenségük súlyossága és hány más szerv vesz részt, különösen a vesék
- A májelégtelenség oka
- Medical történelem
- További egészségügyi feltételek
életkor és BMI
A kor és a BMI két olyan jelentős tényező, amelyek befolyásolják a májátültetés utáni túlélési arányt.
Egy 2017. évi tanulmány megállapította, hogy a hosszú távú túlélési arány alacsonyabb volt az idősebb embereknél, és azoknál, akiknek a BMI-je normális volt, és akiket túlsúlyosnak neveztek.
A májelégtelenség oka
A 2013. évi tanulmány szerint a májelégtelenség oka is befolyásolhatja a májátültetés eredményét.
A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy azoknak a gyermekeknek és felnőtteknek, akiknek a májelégtelenségét a genetikai állapotok okozzák, magasabb a túlélési arány, mint azok, akiknek az életmódválasztás vagy a fertőzés miatt a körülményei voltak.
Donor -mérkőzés várása
A donor máj megtalálásának folyamata rendkívül kihívást jelent, stresszes és hosszú.
Miután valakit jóváhagytak májátültetésre, orvosuk felveszi a kapcsolatot az United Network for Orgona-megosztási hálózattal (UNOS), és kérje a címzett nevét a Nemzeti Orgona Donor várakozási listájához. –
Néhány embernek legfeljebb 5 évet kell várnia a donor májkal való mérkőzésen.
Ha megfelelő donor májat keres, az orvosok számos tényezőt vesznek figyelembe, beleértve:
- Az ember májelégtelenségének súlyossága
- Vércsoportjuk / li>
- Az ember általános egészsége
- Az ember testmérete
- Hely, mivel egyes amerikai államok nagyobb populációkkal, donor bázisokkal és donorközpontokkal rendelkeznek, mint mások
- A megfelelő májok rendelkezésre állása a nemzeti várakozási listán
Valaki májelégtelenségének súlyosságát a végstádiumú májbetegség (MELD) pontszámának vagy a gyermekgyógyászati végének modellje alapján mérik. A stádiumú májbetegség (PELD) pontszáma a 12 év alatti személyek számára. A pontszámok 6 -tól 40 -ig terjednek.
Míg a májátültetésre szoruló emberek száma növekszik, a rendelkezésre álló új donor máj száma csökken.
Azok a száma, akik egy donor májra vártak vagy a várakozási listáról vettek le, mert túl betegek voltak a kezelésen, az elmúlt évtizedben 30 százalékkal is növekedett.
Eljárás
A májátültetések általában bármilyen beteg, halott vagy sérült májszövet műtéti eltávolítását magukban foglalják, ideértve az egész szerv eltávolítását. A sebészek ezután újracsatlakoznak egy egész donor májhoz vagy egy elhunyt donor máj szegmenséhez.
A szegmentális májátültetések lehetővé teszik az élő donorok és két ember számára, hogy egy donor májból történő transzplantációt kapjon. Ez az eljárás azonban a gyakoribb szövődmények miatt nagyobb kockázatot jelent.
2013 -ban a májátültetések 96 % -a használt elhunyt donor májot, míg csak 4 % -uk használt egy élő donor szegmenseit.
Mivel egyre több ember ismeri a szegmentális májátültetés műtétét, ez gyakrabban fordulhat elő és biztonságosabbá válhat.
szövődmények
A májátültetés egy jelentős műtét, amely számos kockázattal és potenciális szövődményekkel jár, a súlyosságban és a következőkben:
- Vérzés /
- hegesedés
- Vérrögök a máj artériájában, amely vért szállít a májhoz
- Szervek kilökődik, ahol a test nem fogadja el a donor májat (az első során leggyakoribb az első során 3–6 hónap a műtét után)
- A donor máj meghibásodása
- epecsatorna szivárgás vagy károsodás
- Bakteriális fertőzés
- sérv vagy szakadás A gyógyulás során a műtét során elvégzett vágások közül
- Tüdő meghibásodása
- Több szerv kudarc
- Halál
A műtét után közvetlenül a műtét után, A legtöbb ember egy -két napig az intenzív osztályon (ICU) marad. A szellőztetőn maradnak, hogy segítsék őket lélegezni és szorosan megfigyeljék őket annak biztosítása érdekében, hogy az új máj megfelelően működjön.
Immunszuppresszáns (kiutasítás elleni) gyógyszereket is kapnak, hogy megakadályozzák testüket a donor máj elpusztításában. Azoknak az embereknek, akiknek szervátültetésük van, életük hátralévő részében immunszuppresszáns gyógyszereket kell szedniük.
Amikor a személy készen áll, az orvosok az ICU -ból a kórház rendszeres szobájába mozgatják őket. A műtét után annak a személynek, akinek májátültetéssel rendelkezik, körülbelül 2 hetet kell töltenie a kórházban, mielőtt hazamegy.
Sok embernek 2 vagy 3 hónapot igényel, mielőtt elég jól érzik magukat, hogy visszatérjenek a mindennapi tevékenységekhez. Ezenkívül évekbe telhet, amíg a műtét teljes hatása megvalósul.
Életmód -változások
A legtöbb embernek, aki donor májban van, szintén bizonyos életmód -változásokat kell végrehajtania, hogy új májuk egészséges maradjon.
Ezek a változások magukban foglalják:
- Egészséges, kiegyensúlyozott étrend fogyasztása, amelyet táplálkozási szakember vagy dietetikus ad nekik a transzplantációs folyamat részeként
- Hidratált
- A dohányzás abbahagyása
- Kerülje az alkoholt
- Az összes gyógyszer szedése pontosan az előírtak szerint
- Az összes orvosi találkozón való részvétel
- A nyers vagy alulfogyasztott tojások, húsok és tenger gyümölcsei elkerülése
- Kerülje a kapcsolatot a beteg emberekkel
- Azonnal beszél egy orvossal, ha beteg
- Kerülje el a szennyeződésnek való kitettséget cipő, zokni, hosszú nadrág viselésével stb.
- Az ismert allergének elkerülése
- Kerülje el a hüllőkkel, rágcsálókkal, rovarokkal és madarakkal való érintkezést Erőteljes tevékenység a műtét utáni első 3 hónapban és az orvossal való beszélgetés, mielőtt folytatná az erőteljes tevékenységeket vagy gyakorlatokat
- Beszéljen orvossal, mielőtt bármilyen új, nem kapható gyógyszert, vitaminot vagy kiegészítőket használna
- Rovarriasztó viselése, ha tavasszal vagy nyáron kívül kívül, és nem sok időt tölt el a szabadban hajnalban vagy alkonyat közben
- Kerülje el a tavakban és más édesvízi testekben való úszást
- Beszélgetés egy DOKTOR Bármilyen kirándulás megtervezése előtt, különösen a fejlődő nemzetek számára
- Beszélgetés orvossal, mielőtt fogamzásgátlókat használna, vagy megpróbál teherbe esni
fertőzés és elutasítás
A fertőzés és a szerv kilökődése szepszishez, többszörös szerv -elégtelenséghez és halálhoz vezethet. Ezért alapvető fontosságú, hogy a donor májában szenvedő emberek tudják, hogyan kell felismerni e lehetséges szövődmények jeleit. A további szövődmények megelőzése érdekében mindig a lehető leghamarabb kérniük kell az orvosi ellátást.
A fertőzés jelei a következők:
- Láz vagy hideg
- Elesleges orr
- köhögés
- hányás és émelygés
- Fájás torok
A szerv kilökődése nem mindig okoz észrevehető tüneteket, de a tünetek között szerepelhet:
- kimerültség, függetlenül Az alvás mennyisége
- láz
- A bőr és a szemfehérje sárgása
- Fájdalom és érzékenység a hasban
- Nagyon sötét Vizelet
- A normálnál világosabb, mint a normál széklet
Outlook
A májátültetések ésszerűen biztonságos eljárások, jó túlélési arányokkal. Számos tényező azonban befolyásolhatja az egyén sikeres műtét esélyét, és meghatározhatja, mennyi ideig élnek a műtét után. Ezek a tényezők magukban foglalják az általános egészségüket, az életmód szokásait és a további feltételeket.
A májátültetésben részesülő emberek helyreállítási ideje változhat, de átlagban 3 és 6 hónap között változik, mielőtt visszatérhetnek a mindennapi tevékenységekbe.
Mindaddig, amíg immunszuppresszáns gyógyszereket szednek, amint azt számukra előírták, és az ajánlott életmód -változásokat hajtják végre, a legtöbb ember évtizedek óta élvezheti a jó életminőséget a májátültetési műtét után.
- Rák/onkológia
- Májbetegség/hepatitis
- Fájdalom/érzéstelenítés